Lékárna.cz zjišťovala zdravotní pocity Čechů
Zdroj foto: Freepik

Pouze 14 % obyvatel České republiky se cítí fyzicky zdrávo a jen 21 % je v naprosté psychické pohodě. Přesto je víc než polovina české populace se svým životem spokojená. To jsou výsledky reprezentativního průzkumu, který iniciovala Lékárna.cz ve spolupráci se společností QED Group a agenturou Confess Research. Průzkumu, který mapuje názory veřejnosti na fyzické a psychické zdraví a zdravotní péči v ČR, se zúčastnilo 1 017 osob ve věku 18–70 let. Průzkum zjišťoval názory veřejnosti na tři základní oblasti: fyzické zdraví, duševní zdraví a systém zdravotní péče.

 

Průzkum otvírá prostor k diskusi

PharmDr. Vladimír Finsterle, majitel a zakladatel e-shopu Lékárna.cz přiznává, že studie ho v některých oblastech překvapila. Zajímavým zjištěním pro něj je například to, že fyzické zdraví je sice pro populaci důležitější než zdraví duševní, ale stará se o něj jen 60 % populace. „Víme, jak se v letošním roce Češi cítí zdraví a jak jsou spokojení se systémem zdravotní péče. A každý rok budeme dotazování opakovat. Zajímalo nás, jak se lidé v zemi na zdraví a péči o něj dívají, co je v systému zdravotní péče trápí, a bude nás zajímat, jak se jejich prožívání a názory budou měnit. Ty letošní – vstupní – výsledky průzkumu nás překvapily natolik, že jsme se rozhodli iniciovat diskuse o nich s odborníky. Veřejně otevřít problémy Čechů a mapovat posuny,“ říká Vladimír Finsterle. Podle něj Češi totiž deklarují zájem jak o fyzické, tak o duševní zdraví, ale až tak aktivně se o nej nestarají. To může být ukazatel mnoha zajímavých faktorů, které právě diskuse může odkrýt.

 

Spokojenost se zdravotní péči

Svou spokojenost se zdravotní péči opírají Češi zejména o odbornost lékařů a zajištění diskrétnosti, naopak výrazné nedostatky vnímají v souvislosti s orientací lékařů na řešení symptomů než řešení příčin onemocnění. Kriticky se staví k objednacím lhůtám jak na vyšetření, tak na operační zákroky. „Preventivní prohlídku u praktického lékaře si podle průzkumu nehlídá ani polovina populace (46 %). Tenhle nezájem může být taky způsoben právě dlouhými čekacími lhůtami a vnímanému nezájmu lékařů o zdraví pacientů – to chybí téměř polovině dotazovaným (42 %). Co je příčinou takového postoje, je určitě důležité pro organizátory zdravotní péče v České republice, aby lékařům vytvořili adekvátní podmínky a motivace. Lepší situace je s prevencí u specialistů, které pravidelně navštěvuje 77 % lidí, především jde o zubaře a gynekology. U obou pohlaví nejsou ale opět lichotivé výsledky pravidelných prohlídek kolonoskopie (muži a ženy s indikací věku nad 50 let), kterou absolvuje jen 20 % dotazovaných,” komentuje zdravotní péči Čechů Vladimír Finsterle.

 

Fyzické zdraví: ženy ho řeší, muži se cítí lépe

Mladí lidé do 30 let, nejstarší (61-70 let), lidé věnující se sportu a ženy jsou ti, kteří připisují vyšší důležitost fyzickému zdraví. Paradoxně se ale právě muži, kteří otázky fyzického zdraví řeší v porovnání se ženami méně, po fyzické stránce cítí lépe, než jejich protějšky. Více než polovina Čechů sama sebe sice hodnotí jako zdravé, ale naprosto zdrávo se cítí jenom 14 %!  Ukazatelem lepšího hodnocení zdraví je spánek, ale taky příjem – lidé s nadprůměrným nebo průměrným příjmem hodnotí své zdraví lépe. Není překvapením, že negativní hodnocení zdraví roste s věkem a nejčastěji zahrnuje bolesti zad, kloubů, kyčlí, problémy se zrakem a bolesti hlavy.

 

Duševní zdraví: česká populace v nepohodě

„Průzkum nám ukazuje, že lidí, kteří se cítí v naprosté psychické pohodě, je jen 21 %, vyčerpání zažívá 40 % populace. Každý čtvrtý Čech má potíže se spánkem. S duševní nepohodou jsou provázané fyzické zdravotní potíže, zejména velmi rozšířené bolesti zad, hlavy a potíže se spánkem, které mohou být způsobeny chronickým stresem,“ komentuje výsledek průzkumu psycholog a zakladatel společnosti QED Group, docent Radvan Bahbouh.  „Nepříliš využívaným způsobem, který zásadním způsobem pomáhá udržovat a zvyšovat životní spokojenost, je systematická práce na sobě. Podle vlastního vyjádření pracuje systematicky na svém seberozvoji jen 14 % lidí. Za prostor pro rozvoj lze považovat také rozvoj vztahů, neboť o tom, že mají s ostatními vřelé a důvěrné vztahy, je v populaci přesvědčeno jen 34 % lidí”, dodává Radvan Bahbouh.

 

Závěr

Výsledky průzkumu potvrdily vysokou propojenost mezi fyzickým a psychickým zdravím a ukázaly na další faktory ovlivňující zdraví. Tento stav není ovlivněn ani tak pohlavím jako vztahy, životní úrovní, vzděláním a typem práce, kterou lidé vykonávají. „Dané faktory hrají klíčovou roli a pochopitelně se mění v čase, proto bude velmi zajímavé sledovat vývoj v České republice a porovnávat meziroční data,“ říká Hana Kloučková, majitelka výzkumné agentury Confess Research.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail