Paracetamol v hlavní roli v nebezpečné výzvě na TikToku
Zdroj foto: Freepik

Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před nebezpečnou výzvou na sociální síti TikTok, která vybízí děti ke konzumaci co největšího množství tablet obsahujících paracetamol. Výzva byla zaznamenána v několika evropských zemích a může mít fatální následky.

 

„Předávkování paracetamolem je snadné a jeho následky mohou být tragické. Apelujeme proto na rodiče, aby byli ostražití a hlídali, co jejich děti sledují na sociálních sítích,” upozorňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.
Doporučená denní dávka paracetamolu pro dítě se odvíjí od jeho hmotnosti. Jednotlivá doporučená dávka činí 10-15 mg/kg, přičemž se tato dávka podává podle potřeby maximálně čtyřikrát za den. Odstup mezi jednotlivým podáním pak musí být nejméně 6 hodin. Celková denní dávka paracetamolu u dětí nesmí překročit 60 mg/kg/den.
Bezpečná denní dávka paracetamolu pro dospělého člověka je pak 4 g, což odpovídá 8 tabletám s běžnou dávkou 500 mg. Vyšší dávka už představuje riziko předávkování. Ne všichni však mohou paracetamol užívat. „Někteří pacienti paracetamol nesmí užívat vůbec. Jedná se například o ty, kteří mají zhoršenou funkci jater. Velmi nebezpečná pak může být i kombinace s alkoholem nebo užívání více přípravků s touto léčivou látkou,” vysvětluje prezident Krebs.
Předávkování paracetamolem se projeví do 24 hodin. Způsobuje nevolnost, zvracení, nechuť k jídlu, bledost, nadměrné pocení a letargii. Současně může dojít k poškození jater, jehož prvním příznakem je bolest v břiše. Pokud není poskytnuta lékařská pomoc, může nastat nevratné poškození až selhání jater a dalších orgánů vedoucích ke smrti.
Nárůst otrav paracetamolem zaznamenalo například Švédsko, které nakonec zrušilo možnost prodeje tohoto léku mimo lékárny. V Česku jsou přitom léky s obsahem paracetamolu pod mnoha různými obchodními názvy volně dostupné nejen v lékárnách, ale i na internetu, v drogeriích či na čerpacích stanicích. Hrozbou by byl i dříve odmítnutý návrh zavedení prodejních boxů, kde chybí jakákoliv kontrola výdeje. Snadná a především nekontrolovaná dostupnost léků tak riziko otrav zvyšuje.
„Paracetamol by měl být dostupný pouze v lékárnách, kde mohou lékárníci pacientovi vysvětlit jeho dávkování, ověřit zdravotní stav pacienta a upozornit na případná rizika. Informovanost a odborné poradenství jsou klíčové pro prevenci předávkování a ochranu zdraví veřejnosti. Za komoru jsme v minulosti opakovaně navrhovali legislativní změny, které by léčivé přípravky s paracetamolem vyřadily z kategorie takzvaných vyhrazených léčiv. Tyto návrhy však nebyly Ministerstvem zdravotnictví ČR přijaty,” dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail